הסיפור ההיסטורי

סיפור יציאת אירופה תש"ז – Exodus 1947  -   מתוך תולדות החיים של יוחנן לוי

(הנס ורגינה לוי  -  Hans and Regine Loewy )

מקורות ובליוגרפיה:  אביבה חלמיש "אקסודוס הסיפור האמיתי, אונ' ת"א/עם עובד 1990

Jacques Derogy, La loi du retour, Fayard 1969

הנס בן 20 ורגינה בת 19 . הוא יליד גרמניה והיא ילידת צרפת, נפגשו ב"הכשרה" של בח"ד בדרום צרפת ב-  Champcevinel  שליד Périgueux, ו-  Dordogne  לקראת העליה לארץ ישראל .

ארגון העלייה ב'.

 משרדי  ה- FSJF   (איגוד חברות יהודי צרפת)  והחלוץ  היו  ממוקמים  במרסיי  באותו  בנין ,  24  Rue des Convalescents

 בו משפחתנו גרה תקופת מה בשנת  הגעתנו לצרפת ב-1939.  החלוץ ארגן 11 מחנות  קליטה  מ- Bandol ממזרח למרסיי ועד העיר Salon  , שעל גדות הנהר רון. קיבולת כל המחנות הללו הייתה  של כ- 1650 איש.  בנוסף, הועמדו לרשות החלוץ שני מחנות צבא גדולים של צבא צרפת,        Grand Arenas, עם קיבולת של 10,000 איש.  המחנות צוידו על ידי ה- Joint. 

 
ההכנות ל"יציאת אירופה תש"ז"
הגעת שארית-הפליטה המיועדים לעלייה

ב- 30.6.47 הגיעה הרכבת הראשונה לתחנת רכבות-משא לה קאנה ליד נמל מרסיי.  בסך הכל הגיעו בחמש רכבות-פליטים כ-6.000  איש.  להובלת הפליטים מכל רכבת למחנות הוקצו  40 משאיות מסוג אוברלנד, כל משאית הייתה מיועדת להוביל 30 פליטים.    הפליטים הובאו למחנות השונים באזור מרסיי.   אנשי שארית הפליטה שהגיעו למרסיי היו לרוב לבושים כבמעין מדים צהובים-חומים. המקור של "המדים" היו שמיכות הצבא האמריקאי שחולקו לפליטים במחנות בגרמניה שנתפרו ביד.   בתאריך 7 ביולי היו במחנות כ-5.000 פליטים, מיועדים להפלגה הקרובה.

ארגון ההובלה

לקראת ההפלגה רוכזו 172 משאיות,  ביניהן 20 המיועדות לסיוע במקרה של תקלות בנסיעה של כ- 200 קילומטר מהמחנות עד לנמל ההפלגה  . גויסה גם סיירת של 20 מוניות בהם נסעו המפקדים לאורך השיירות, לשם פיקוח וטיפול נקודתי במקרה תקלה. 

באותם ימים הכריזו האיגודים המקצועיים בצרפת על שביתת תחבורה,  "החלוץ" העניק  לאיגודי נהגי המשאיות סך מיליון פרנק צרפתי,  "תרומה לקופת השביתה כביכול.   בתמורה העניקו  האיגודים המקצועיים חסות בצורת  תעודות-מעבר במחסומי הדרכים של השובתים.

 
הזזת ההמונים

בליל שבין יום ד' ה-9 ל-10 ביולי 1947 נתקבל  האות ליציאה.  הפליטים ויהודים מקומיים – ביניהם רבקה ואני -  היינו אמורים לעלות על המשאיות בין השעות 22:00 ו-03:00.  בסך הכל יצאו 12 שיירות,  במרווחים של כ- 50 קילומטר, ובמסלולים שונים מהמחנות השונים.

שיירות ראשוני המשאיות היו מתוכננות להגיע לנמל סט , מרחק ממוצע של כ-200 קילומטר מהמחנות השונים, החל משעה 03:00.     נקודות ביקורת וויסות נקבעו בערים Salon   ו- Arles .   חמש שעות נסיעה כאלו חייבו כמובן קביעת הפסקות  לצורך נוחיות הנוסעים; התוצאה הייתה שפה ושם רכב יצא מהשיירה  והיו צריכים להמתין לו.   נקודת המפגש האחרונה הייתה כ-10 קילומטר לפני נמל סט.

 

 

מלווים את השיירות

רבקה ואני נצטווינו להצטרף למשאיות בשיירה שיצאה ממחנה Caillols A.    תפקידנו, אנו דוברי הצרפתית, היה לשמש כמלווי המשאיות, לשמש פה לעולים כלפי שלטונות החוק הצרפתים  וכלפי משמרות השובתים במחסומי-הדרכים של איגודי פועלי התחבורה השובתים.    תפקידנו היה בעיקר לדאוג לביצוע המדויק של לוח הזמנים שנקבע להגעה שיירת כלי הרכב אל נקודות ביקורת בדרך לנמל ההפלגה.   כל מלווה ישב ליד נהג והיה מצויד במעטפות סגורות עם הוראות למסלול שיש לנסוע בו ולוח הזמנים להגעה לנקודות ביקורת.   כל מעטפה הייתה אמורה להיפתח במעבר כל נקודת ביקורת.    הבעיה באותם זמנים הייתה גם למצוא תחנות אספקת עצים למבערי גז התדלוק של הרכב והזנת מבערי העץ של המשאיות. גורם הזמן הנדרש לתדלוק בצורה זו נלקח כמובן בחשבון בפקודת-המבצע.

 

הפלגות מעפילי "יציאת אירופה תש"ז - 1947 EXODUS בים התיכון

במעבר עם העכבר על הבועיות שעל גבי המפה ניתן לקרא פירוט נוסף אודות האירועים שהתרחשו על האקסודוס ואניות הגירוש, באותה נקודת זמן ומקום

נתיב הפלגה האקסודוס מנמל סט לחיפה  --->---

נתיב הפלגה של אניות הגרוש מנמל חיפה לפורט דה בוק וגברלטר  --->---

מפה אינטראקטיבית
המסלול המלא שעשו מעפילי "יציאת אירופה תש"ז - EXODUS 1947 " מנמל סט להמבורג. המפה צויירה  ע"י יוחנן (הנס) לוי במחנה פפונדורף בספטמבר 1947, מתוך יומנו שרשם לאורך כל ההפלגה ובמחנה עצמו עד שהועברו למחנה אמדן
 
קצין המשטרה לורנט לבוטה - LOURENT LEBOUTET   ראוי להיות חסיד אומות העולם על פעילותו האנטי נאצית בצרפת ועל הסיוע אשר הגיש למעפילי האקסודוס בכתבתו של יעקב העליון ב - "מעריב" מנובמבר 1964

עדותו של חייל בריטי - המבורג 1947

דניאל לוי מספר את סיפור האקסודוס

כותרת למצגת זום.gif

אוסף צילומים המתארים את הסיפור ההיסטורי

הבריחה היהודית ממזרח אירופה לאיזור האמריקאי שבגרמניה
עקורים יהודים במחנה פלדאפינג
נתיב הסעת מעפילי אקסודוס ממחנות האיסוף בדרום צרפת לנמל סט
רמפת הירידה לרציף האקסודוס מבט מכיוון המעגן
רמפת הירידה מרציף סנט לואיס למקום  ה
Luc Vincent - רמפת - רציף מעגן האקסודוס
Le Môle Saint-Louis - מצבת זיכרון לאקסודוס בנמל סט - 5
נמל סט מהאויר
נמל  סט מרציף סנט לואיס ממנו עלו המעפילים על הפרזידנט וורפילד
הצג עוד

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

.

קטעי וידאו המספרים את הסיפור ההיסטורי

left to right are - Mike Weiss, William

© 2017  -  צוות הנצחת המורשת למעפילי אניית ההגנה אקסודוס 1947 

  • Facebook Social Icon