top of page

האנייה פרזידנט-וורפילד  - President Warfield

האנייה פרזידנט-וורפילד  - President Warfield נבנתה בארה"ב ע"י החברה The Pusey A Jones Corporation . היא הושקה בתאריך 6.2.1928  כאשר המבנה והסיפונים העליונים שלה עשויים מעץ. היא נקראה על שם דייויס סלומון וורפילד מי שהיה נשיא חברת הספנות    Old Bay Line  מבולטימור שעבורה היא נבנתה. פרזידנט-וורפילד היתה אניית הדגל של החברה ונבנתה כאניית תענוגות שהפליגה בשפך הנהר פוטומק שבמזרח ארצות הברית במפרץ צ'ספיק -  Chesapeake Bay ,  בין בולטימור, נורפולק וושינגטון. בשנותיה היפות חגגו על סיפונה כ-450 עד למכסימום 500 בליינים. (ראו לינק מצורף  https://www.cruiselinehistory.com/the-old-bay-line/ )

המפרט הטכני של האניה:-

סוג כלי השייט:-  ספינת נוסעים, עם 2 סיפונים.

תפוסה:-  1,814 טון ברוטו. הדחק 3,200 טונות.     אורך:- 320 רגל . 

שוקע:- 18.5 רגל.

הנעה :- דיזל.

מהירות:- 14 קשר. יכולה לפתח מהירות עד 20 קשר למשך מספר שעות קצר.

מבנה גוף:- תחתית שטוחה מפלדה, סיפון תחתון מפלדה ומבנה עליון גבוהה בעל 2 סיפונים עשוי מעץ.

שם קוד במוסד לעליה ב' "הנשיא".

במלחמת העולם השניה בין השנים 1942-1944 הושאלה האניה לצי הבריטי כאניית עזר לכוחות הלוחמים בתעלת למנש ובחופי נורמנדי. היא שימשה בין היתר כבית ספר לקציני ים בריטיים, חמ"ל קדמי בחוף נורמנדי וכמעבורת להובלת חיילים בין אנגליה לצרפת כשעל סיפונה בכל הפלגה לא יותר מ-800 חיילים.

ביולי 1945 חזרה לארה"ב ובנובמבר 1945 הועמדה לפרוק לגרוטאות.

מוניקה לוין מספרת אודות מכירת הפרזידנט וורפילד על ידי אביה לואיס לוין  שכינויו "שורטי" לאנשי המוסד לעליה ב'. -  צפו בוידאו:-

 

" אחרי מלחמת העולם השנייה, אבי, לואיס לוין ששם החיבה שלו "שורטי - Shorty " שוחרר מהצי האמריקאי, ועבר לעסקי "גרוטאות מתכת".  בתחילת שנת 1946 הוא הקים, עם אחיו הבוגר ג'ורג', את החברה לפירוק אניות לגרוטאות, שנקראה,  . Potomac Shipwrecking Co שמוקמה על גדת נהר הפוטומקמק, בעיר Popes Creek שבמדינת מרילנד, ארה"ב.

בתחילה, באופן בלתי מודע, הוא לקח חלק משמעותי בבניין הצי היהודי של היישוב הארץ ישראלי תחת המנדט הבריטי, שעשה היסטוריה בהעלאת ניצולי השואה מאירופה לארץ ישראל.

זה היה, בספטמבר 1946 כשהוא רכש מעבורת שנקראה פרזידנט-וורפילד שהייתה מיועדת לפרוק לגרוטאות. יום אחד, בסמוך לרכישת המעבורת הוא קבל שיחת טלפון מחברה שנקראה "החברה התעשייתית הסינית אמריקנית  - The Chinese American Industrial Corporation " שחיפשה אנייה הניתנת לשיפוץ על מנת להוביל נוסעים בסין ובאסיה.

באוקטובר 1946 התקיים המו"מ לרכישת האנייה והחוזה נחתם. הצדדים הסכימו לסגור את העסקה במלון בניו-יורק. בפגישה היו מלא עורכי דין אסייאתים וג'נטלמן אירופי שצפה על כל התהליך מהצד. אחרי שהחוזה נחתם, אבא מספר, שהג'נטלמן האירופי התקרב אליו במהירות הסתכל לו ישר לעיניים ואמר " נכון שאתה יהודי? " אבא בהפתעה הביט בחזרה בג'נטלמן וענה "כן" . האדון הצביע באצבעו על פניו של אבא ואמר. "אז אתה צריך להיות ציוני !!!!!" ועזב במהירות את המקום. אבי כלל לא הבין שזה עתה הוא התעמת עם טדי קולק (לימים ראש עיריית ירושלים).

מאוחר יותר התברר שהחברה הסינית כלל לא הייתה קיימת. היא הייתה חברת קש שעמדה בחזית על מנת לעקוף את האמברגו הבריטי. למניעת, מכירת ציוד ליישוב היהודי בארץ ישראל. באותו הזמן היה המעשה מסוכן, כי כל מי שהיה נתפס יכול היה להישלח לכלא. כך, תכנן המוסד לעלייה ב' את כל ההצגה הזאת.

האנייה פרזידנט וורפיליד נלקחה לבלטימור, שבמרילנד, ארה"ב לשיפוצים על מנת שתוכל להפליג בים הפתוח.

כמה חודשים מאוחר יותר אבי הבין שהוא היה מעורב באירוע מאוד מסוכן. אבל אז מדינת ישראל כבר הוקמה. כך שניתן היה לעשות אתה עסקים ללא עונשים וקנסות. בשלב הזה אבא הגביר את תמיכתו במדינת ישראל בכך שהוא רכש צוללות גרמניות לפרוק לגרוטאות שהגיעו לידיו על כל חימושן. טונות של כלי נשק, רובים, מקלעים, תותחים ותחמושת שנפרקו מהצוללות הגרמניות של הצי הנאצי הועמסו על אניות שנשלחו למדינת ישראל ונעשה בציוד הזה שימוש במלחמת העצמאות כנגד הערבים. איזה אירוניה/גורל, "נשק של הצבא הגרמני הנאצי, בידי יהודים במלחמתם כנגד בני הברית של היטלר, הערבים".

המשך הסיפור של הפרזידנט וורפילד ידוע  ... שמה הוסב ליציאה אירופה תש"ז - EXODUS 1947  . "

לואיס לוין "שורטי - Shorty " הלך לעולמו בגיל 90 ממחלת מעיים, בתאריך 10 לפברואר 2005, בבית חולים בעיר אוונטורה, פלורידה, ארה"ב. 

 

קראו עוד אודות לואיס לוין "שורטי - Shorty "  בלנקים המצורפים: - 

 https://goo.gl/beaJqD  https://goo.gl/29ZF3e   ;   https://goo.gl/JyE7uL  

מוניקה לוין, 7 ספטמבר 2017, בכנס מעפילי האקסודוס באודיטוריום חיפה לרגל 70 שנה לאירועי האקסודוס

"שורטי" לוין לא יכול היה לדעת את אשר התרחש מאחרי הקלעים בזמן שהיה במו"מ עם הסינים. להשלמת התמונה להלן סיפורם של שמואל דרקטור וזאב שינד. בהתבסס על ספריהם של ז'אק דרוג'י "פרשת אקסודוס", ברכה חבס "הספינה שנצחה", אביבה חלמיש "אקסודוס הסיפור האמיתי" ומאמר מעיתון "דבר" מתאריך 31/5/1960 :

"... 

שמואל דרקטור היה בשנת 1946 אחד הסוחרים הגדולים שסחר עם סין בזכות הכרות עם אישיות חשובה בממשלת סין. הוא ביקר בסין ושם בקשו ממנו לרכוש למענם אנייה. הוא רכש למענם את ה- פרזידנט-וורפילד  - President Warfield באמצעות החברה הסינית "החברה התעשייתית הסינית אמריקנית  - The Chinese American Industrial Corporation שאנשיה רכשו אותה מ "שורטי" לוין כפי שמוניקה מתארת.

לאחר ששמואל דרקטור סיים את העברת האניה על שם השלטונות הסיניים, ששלמו בעדה 125 אלף דולר, הוא הוזמן לפגישה בארה"ב מטעם ה"ההגנה". בפגישה השתתפו מספר תורמים יהודיים וגם איש שה"ם זאב שינד ( כינויו "דני" - אדמוני, גוץ, בן 37 וארץ ישראלי ממקימי המוסד לעליה ב') שהיה ראש המוסד לעליה ב' בארה"ב.

באותה פגישה ביקש שינד מדרקטור שיבטל את העסקה עם הסינים וימכור את האניה להגנה. שינד הסביר, כי האניה מיועדת להעברת פליטים יהודים מאירופה לארץ ישראל, והמשיך מיד שאין לא אפשרות לשלם את המחיר המלא עבורה והוא מוכן לשלם לו 50 אלף דולר בלבד. דרקטור לא היסס והודיע מיד לשינד: "האנייה שלך", אף כי הפסיד בעיסקה זו 75 אלף דולר. בו בערב התקשר דרקטור לידידו בצמרת הממשלה הסינית ובקש ממנו להסביר לשלטונות הסיניים, כי האניה שרכש איננה מתאימה בשבילם. בפגישה שנכחו בה גם נדבנים יהודים נוספים שינד הכריז על המגבית לרכישת האניה. כל הסכום הנדרש נאסף בו במקום וגם דרקטור השתתף בתרומה של אלף דולר....

(בהמשך שמואל דרקטור רכש עבור ההגנה גם את האניה "גלילה"). ...."

אכן באוקטובר 1946 נרכשה האנייה פרזידנט-וורפילד תמורת 50.000 דולר ע"י המוסד לעליה ב' וכבר בדצמבר אותה שנה, הוחל בגיוס הצוות שישיט אותה לאירופה. 

משימתו של זאב שינד (דני) לא נסתיימה ברכישת הפרזידנט-וורפילד. כי אניה ללא רשיונות שייט, דגל ונמל בית לא רשאית לעזוב את נמל הגרוטאות בו עגנה הפרזידנט-וורפילד. אניה ללא ניירת היא אניית שודדי ים. ממשלת פנמה התמהמה כך שמחוסר ברירה זאב ואנשיו נאלצו לפעול בתחבולה כנגד הקונסול של הונדורס ולאיים עליו בהפלה מחירי הבננות בשווקים בארה"ב. לצורך משימת השכנוע של קונסול הונדורס זאב גייס את דוד מאקארוב  David Macarov. התחבולה הצליחה ותוך 24 שעות הקונסול של הונדורס העניק לדוד את הניירת הדרושה להנפת דגל הונדורס על הפרזידנט וורפילד ביציאתה לאירופה מנמל בלטימור. להלן סיפורו של דוד מאקארוב.

אוסף אישורי הפלגה של הפרזידנט וורפילד
הקישור  - כ א ן -  או על המסמך לקריאה

אישור הפלגה מטעם ממשלת  הונדורס 001.jpg

Heading 1

 

צוות האניה מנה בנוסף לרב החובל אייק אהרונוביץ, 31 מלחים אמריקאים, 3 מכסיקאנים, 1 ללא נתינות ו-1 פולני. מפקד האניה היה יוסי הראל (המבורגר) שם הקוד שלו "אמנון" . סה"כ  38 אנשי צוות. 

"הנשיא" הוכנה בצרפת ובאיטליה להשיט כ- 5000 מעפילים. יותר מפי 10 מתכולת הנוסעים שהיא תוכננה להשיט במקור. כל חללי הפאר שלה פורקו ובמקומם נבנו דרגשי עץ שניתן היה רק לשכב עליהם כ"סרדינים" . בהתאם לכמות המעפילים המתוכננת, הוסיפו חדרי שירותים, מטבחים וציוד הצלה כגון סירות הצלה ורפסודות.

הפרזידנט-וורפילד מתנתקת מרציף סט-לואי שבנמל  SETE, הנמצא בדרום צרפת לכיוון ארץ ישראל,   ב-11 יולי 1947 בשעה 02:00 בבוקר. לאור הסתבכות בזמן ההתנתקות, כבל שנתפס במדחף ועליה על שירטון חול בפתח הנמל יוצאת האניה מפתח הנמל רק בשעה  06:30 בבוקר.

מרגע שיצאה לים הפתוח היא לוותה ע"י משחתת בריטית ולמחרת ע"י 6 אניות מלחמה כולל הסיירת הנודעת AJAX . בבוקר היציאה מהנמל   נציגי המוסד לעליה ב' בצרפת, מעדכנים את המפקדה בארץ ששם האניה " EXODUS 1947 ". צוות הפיקוד של האניה, והמעפילים לא עודכנו על שינוי השם. ביום השלישי להפלגה בתאריך ה-14.7.1947 פנה פיקוד האניה למפקדה בארץ, ודרש לקבל את השם העברי שלה. בשדר חוזר נמסר ששם האניה הינו:- 

" יציאת אירופה תש"ז  - EXODUS 1947 " כש-2 השמות העברי והלועזי, צריכים להיות מוצגים יחד. כתוצאה משיבוש בקליטת השדר מארץ נשמטה המילה אירופה מהשם. והשם העברי שנקלט היה " - יציאת תש"ז -" עוד באותו היום, הוחל בהכנת השילוט החדש של האניה אך הפקודה לתלות אותו נתנה רק ביום חמישי  ה-17.7.1947 בשלב בו עמדה האניה להיכנס למים הטריטוריאלים של ארץ ישראל, כ-3 מייל ימיים מחוף, תוך כדי שידור רב עוצמה במערכות הרדיו הפנימיות והחיצוניות שלה.  רק בשלב זה נודע לכל המעפילים וביישוב בארץ שמה החדש של הפרזידנט-וורפילד,  " יציאת אירופה תש"ז  - EXODUS 1947 "

דניס יורדן.jpg
-2 - דניס יורדן.jpg

רב החובל דניס יורדן

 

 

הפרזידנט-וורפילד שרתה את ההגנה/הפלי"ם תחת השם " יציאת אירופה תש"ז  - EXODUS 1947 " במשך יומיים בלבד לפני שנשלחה למעגן צי הצללים של אניות המעפילים שיצאו מכלל שימוש. חמש שנים לאחר שהבריטים גרשו את המעפילים לגרמניה, בחודש אוגוסט 1952 פרצה שריפה על הפרזידנט-וורפילד/ " יציאת אירופה תש"ז  - EXODUS 1947 " בעודה קשורה למזח צי הצללים בנמל חיפה (היום המזח הצבאי של חיל הים). כל ניסיונות הכיבוי לא הואילו והאנייה החלה לשקוע במקום. כדי למנוע את סתימת הנמל בעוד אנייה שקועה בנוסף ל"פאטריה" (שהוטבעה על ידי הפל-ים ב-25 נובמבר 1940 בנמל חיפה וכ-250 מעפילים טבעו יחד אתה). על כן הוחלט לגרור את האקסודוס מידית לחוף שמן בו היו שקועות אניות מעפילים נוספות.

על פי עדותו של רב החובל דניס יורדן השרפה נגרמה במהלך עבודות ריתוך על האנייה במסגרת הכשרתה למוזיאון העפלה על פי החלטת אבא חושי ראש עיריית חיפה. להלן ציתות מדבריו:-  "היה לי הכבוד לקחת חלק בפירוקה של "יציאת אירופה" שנשרפה תוך ניסיון להפכה למוזאון ושל אניית המעפילים "כנסת ישראל" ושאר גרוטאות שהוטבעו בחוף שמן כשעבדתי כאמודאי בחברה ל"הנדסה ימית" מהרצליה פיתוח עם עתידי ז"ל בתחילת שנות החמישים."

דניס יורדן זוכר את האקסודוס קשורה לרציף צי הצללים במשך כל שירותו הצבאי בחיל הים. ולאחר שסיים את השירות הצבאי עבד בחברה בשם "הנדסה ימית" שעסקה בחיתוך האניות השקועות בחוף שמן הוצאתן מהים ומכירת גרוטאות הברזל לקריית הפלדה, שבאותם הימים רק הוקמה.

לצפייה בראיון שצילם וערך ד"ר צבי חטקביץ בתאריך 25 יולי 2018, עם רב החובל דניס יורדן  ~~ הקישו כאן  ~~ ו/או על התמונה שלו למעלה.

האקסודוס בכניסתה לנמל חיפה הניפה 2 דגלי ישראל על התורן הקדמי והתורן האחורי. אחד הדגלים נרכש בשנת 2015 על ידי 2 אחים יהודים מבית במכירות "קדם" בסכום שלמעלה מ- 144,000 $ והנתרם למוזיאון למוזיאון השואה בוושינגטון. לקראת הכתבה ~~ הקישו כאן ~~.

 

 

התמונות מחיי הפרזידנט-וורפילד היא יציאת אירופה תש"ז - EXODUS-1947 

חודש אוגוסט 1952 פרצה שריפה על הפרזידנט-וורפילד/ " יציאת אירופה תש"ז  - EXODUS 1947 " בעודה קשורה למזח צי הצללים בנמל חיפה.

כל ניסיונות הכיבוי לא הואילו והאניה החלה לשקוע במקום. על כן נגררה מיידית לחוף שמן. 

bottom of page